Avagy honlaptérkép, ami több, mint aminek első ránézésre tűnik. Több fontos szerepet is betölt ugyanis, nevezetesen bonyolult oldalakon segít a látogatóknak a tájékozódásban, a keresőmotorok imádják, és segít a tervezési folyamatban is. Lássuk hogyan:
Ugye a tájékozódást segítő funkció nem igényel különösebb magyarázatot. Erre egy véleményem szerint nagyon jó példa a jelenlegi vodafone.hu oldal, aminek a menüje olyan szar, hogy már fáj. Viszont a honlaptérkép jól meg van csinálva, és legalább arra figyeltek, hogy az egyes elemek direkt linkek legyenek, szóval utolsó szalmaszálként jól funkcionál.
Miért szeretik a honlaptérképet a keresők? Korábban, mikor a kereső robotokról írtam említettem, hogy a user kattintását imitálva működnek, és úgy térképezik fel a linkeket, oldalakat. Ebből már sejthető, hogy ha a honlaptérkép elemei linkek, akkor azokon nagyon könnyen végig tudnak menni a robotok, és mivel elvileg az összes oldalunknak elérhetőnek kéne innen lennie, így jó eséllyel minden oldalunk indexelésre kerül. Fontos, hogy a honlaptérképet is tartsuk naprakészen, tehát ha bővítjük az oldalt, akkor bővítsük ezt is.
A tervezési folyamatban is vitathatatlan szerepe van. Ez alapján megalkotható a menü is, ami ugye az elsődleges navigációs funkció a weboldalunkon. Segít az információs architektúra megalkotásában, láthatóvá téve azokat az elsődleges tartalmi kapcsolódási pontokat, amiket, ha van rá lehetőség a tartalomban elhelyezett text linkekkel meg is tudunk oldani. Azért kell a szöveges linkekre nagyobb hansúlyt fektetni, mert ezzel a kulcsszavainkat is tudjuk erősíteni.
Célszerű a sitemapet sima, egyszerű html oldalban elkészíteni, és külön is regisztrálni a keresőkben.